Boya uygulamasından önce yapılacak yüzey hazırlığı çok büyük önem taşır. Kirli yüzeylere kesinlikle boya uygulanmamalıdır. Yüzey önce kirden arındırılmalı ve iyice temizlenmelidir. Eğer boya yapılacak yüzey parlaksa, boyanın iyi yapışması için mutlaka matlaştırılmalıdır. Yüzey hazırlığı yapıldıktan sonra, boyanın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlamak ve boya sarfiyatını azaltmak için astar uygulaması yapılmalıdır. Beton, ahşap ve metal yüzeyler için farklı astar türleri vardır. Astar sonrası eğer yüzeyde bozukluklar göze çarpıyorsa macunlama işlemiyle bunlar giderilmelidir. Macun iyice kuruduktan sonra zımparalanarak ikinci kat astar uygulanmalıdır. Bunun üzerine son kat boya sürülebilir. Beton yüzeylerin iyice kuruması beklenilmelidir.–5 °C’nin altında boya uygulaması yapmayınız.

İç Cephe Boyasını; Plastik Boya, saten Boya ve Tavan Boya diye gruplandırılır.

Plastik Boya:

Akrilik, yüksek kaliteli, mat görünümlü dekoratif iç yüzey son kat emülsiyon boyasidir.

Dökülme kabarma, çatlama yapmaz. Mükemmel  beyazlığa ve örtücülüğe sahiptir. Sürtünme ve yıkanmaya dayanımı yüksektir. Renkleri solmaz. Teneffüs etme özelliği ile duvardaki rutubetin dışarı atılmasını sağlar Yüzeylerde ipeksi mat ve dekoratif bir görünüm kazandırır.

Tavan Boya:

Sentetik reçine bağlayıcı kapatma gücü, yüksek nefes alabilen iç mekanlarda kullanılan yüksek kaliteli boyadır.

Tüm konutların tavanlarına uygulanır. Yüksek kapatma gücüne sahiptir. Üstün beyazlık sağlar, nefes alır.

Saten Boya:

Silikonlu, emülsiyon son kat ipek mat iç cephe boyasıdır. Silinebilir, yıkanabilir, ipeksi mat görünümlüdür. Neme dayanıklıdır.